Lugosítás-Savtalanítás 6. - A gyomorsav és a savasodás kapcsolata
A gyomorsav fontos funkciókat lát el szervezetünkben. Védelmet jelent számos kórokozó ellen, amik ebben a közegben elpusztulnak. Aktiválja a gyomor által termelt fehérjeemésztő enzimet a pepszint, így kétszeresen járul hozzá a fehérjék emésztéséhez.
A gyomor pH-ja 2 körül ideális, ez az a közeg ami a fehérjeemésztéshez kell. Táplálkozás során be is áll erre a szintre, hisz akkor aktiválódnak az emésztőmirigyek. Azonban ez a folyamat szakaszos és nem állandó. Épp ezért amikor valakinek állandósan "sok a sava",savas felbüfögései vannak, ég a nyelőcsöve az nem természetes jelenség. EZ annak a jele, hogy a savképzés intenzívebb és folyamatosabb, mint kellene.
Persze amikor szükséges, akkor ne dolgozzunk ellene. Ha húst eszünk, ne igyunk rá fél liter vizet, mert nehezebben fog megemésztődni. Ott szükség van a savas közegre.
A gond mint említettem, akkor van, ha a sav akkor is túl sok, ha éppen nem emésztünk.
Gondoljunk a testükre úgy, mint egy csőre. A bélrendszer a szájunktól a fenekünkig egy belső cső, de az is "kívül" van a testünkön. Érdekes gondolat ugye?
Bizonyos méregtelenítési, kivezetési funkciók ebben a csőben is működnek. Nem csak felszívás történik.
Így van ez a savak kivezetésével is. A gyomorsav termelés egy meglévő mechanizmus, és ha a test el van savasodva, ezt is felhasználja a savaktól való megszabadulásra. Így mindig termeli a gyomorsavat, nem csak akkor, amikor szükség van rá. Ez okozza aztán a refluxos tüneteket.
Mi sem bizonyítja ezt jobban mint az a sok tapasztalat amiről azok a betegek számolnak be, akik elkezdik a lúgosítást. Egy-két hónapon belül szinte mindenki elhagyta a savkötőit, akinek ez a problémája volt. Ez általában az első siker.
Ez érthető is. Gondoljunk csak bele: a gyomorfal sejtje a gyomor ürege fele savat termel. A másik oldalra (a szervezet felé) kénytelen lúgot üríteni. Ez a folyamat egy elsavasodott szervezetben kifejezettebb, mert így próbálja magát lúgosítani. Így a túlzott gyomorsavtermelés, a refluxbetegség, a gyomorégés stb. az elsavasodás egyik jele.
A gyomorsavkötő gyógyszerek, még ezt a "lúgosító" mechanizmust is gátolják, így a mellett, hogy tüneti terápiát nyújtanak, a valódi bajt elfedik. Gyomorsav-probléma esetén ezért elsődleges fontosságú a szervezet savtalanítása, mely savtalanító diéta mellett, savtalanító folyadékokkal érhető el. A jó hír az, hogy bár a savtalanodás nem egy-két hét alatt megy végbe, a tünetek, már ennyi idő alatt is jelentősen javulni szoktak. Ez általában az első pozitív tapasztalat a lúgosítás hatására.
Dr. Gulyás Tamás